Dişetlerinde özellikle esmer insanlarda diş eti epiteli dediğimiz üst dokuda melanosit adı verilen hücrelerin yoğun birikimine bağlı olarak koyu kahverengi, siyah renkleşmelere pigmentasyon denir. Bu renklenmenin (pigmentasyon) giderilip estetik görünüm kazandırılması işlemine depigmentasyondenir.

Kişiden kişiye, ağız içinde bölgeden bölgeye (özellikle üst ve alt çenelerin ön bölgelerinde lokalize veya yaygın olarak görülür)ve özellikle ten rengine göre değişiklik gösteren dişeti rengi, açık pembe ile mavi mor arasında değişen renge sahiptir. Epitelizasyon derinliği, damarlanma, sigara kullanımı ve melanosit oluşumu dişeti renginin değişmesine neden olur. Aslında bir hastalık olarak tanımlanmasa da estetiği ciddi olarak bozan bir görüntü bozukluğudur ve çoğu insanda estetik huzursuzluk nedenidir.

Dişeti Renklenmeleri Şu Şekilde Sınıflandırılır;

  • Klinik renklenme yok (pembe dişeti)
  • Hafif klinik renklenme (açık kahverengi dişeti)
  • Orta klinik renklenme (açık kahverengi veya pembe kahverengi karışık dişeti)
  • Ağır klinik renklenme (koyu kahverengi veya mavi siyah dişeti)

Lazer ile depigmentasyon işlemi

Estetiğin çok önemli olduğu günümüzde konuşurken ve gülerken gözüken ve bireyleri rahatsız eden dişeti renklenmelerin ortadan kaldırılmasında (depigmentasyon tedavisinde) lazerin belirgin avantajları vardır.Lazerin peeling (soyma) etkisinden faydalanılmaktadır.Vakanın durumuna göre anestezisiz veya anestezili olarak tek veya birkaç seansta dişeti normal rengine getirilmektedir. İşlem sonrasında da ağrı ve şişlik şikayetlerinin daha az olması ve kısa sürede (yaklaşık 1 hafta) iyileşmenin sağlanması en önemli avantajlarından bazılarıdır. Aynı zamanda lazerin dezenfeksiyon sağlaması enfeksiyon kontrolüaçısından da büyük avantaj sağlar.

İşlem uygulandıktan sonra dişetlerinde koyu kırmızı bir renk oluşur, daha sonra da bu kırmızı alanların üstü beyaz bir tabaka ile örtülür, bu beyaz tabaka iyileşme bandıdır, bundan bir hafta sonra dişeti sağlıklı ve normal rengi olan gül pembesi rengine ulaşır.