Diş taşı temizliği aynı zamanda tartar temizliği, detertraj olarak da bilinir. Diş taşı basit gibi görünen fakat gerekli önlemler alınmadığında sonuçları çok ağır olan bir rahatsızlıktır. Yetersiz ağız bakımı nedeni ile temizlenmeyen besin artıkları, tükürük içindeki mineraller ile birleşerek diş taşını oluşturur. Bu oluşan diş taşının verebileceği zararları engellemek için 6 ay veya yılda birdiş taşı temizliği yapılmalıdır. Bir hastalığın çıkmasını beklemek geri dönüşü zor durumlara yol açabileceği için problemi en başında tespit etmek çok daha yararlı olacaktır.

Diş Taşlarının Zararları

Diş Eti Hastalıkları: Diş taşları, dişin diş eti ile birleştiği yerlerde meydana gelir. Diş taşı doğası nedeniyle bakterilerin yaşaması için gereken tüm koşulları sağlamaktadır. Bu da üzerinde diş taşı bulunan diş eti için enfeksiyon anlamına gelir. Diş eti rahatsızlıklarında kanama genellikle ilk görülen semptomdur. Bu rahatsızlıkların sonu dişin düşmesine kadar giden boyutlara ulaşır. Diş taşlarını bu tarz büyük problemlere yol açmadan temizletmek gerekmektedir.

Diş Etlerinin Kanaması: Diş eti kanaması diş taşı kaynaklı ve diş eti problemlerinin başlangıç aşaması olmaktadır. Bazı durumlarda dişi fırçalamadan bile diş etlerinin kanadığı görülmüştür.

Ağız Kokusu: Diş taşları genellikle ağız hijyen eksikliği veya yanlış bakımından kaynaklanır. Bu yanlış bakım ağız kokusuna neden olabileceği gibi ekstradan iltihaplı diş etlerinin yayacağı kokuda büyük bir problem olacaktır.

Diş Eti Çekilmesi: Diş taşlarının neden olduğu iltihap ve zarara karşı vücudun gösterdiği reaksiyon diş etlerinin o bölgeden uzaklaşmasıdır. Diş eti çekilmesi tedavisi bazen çok zor olmakla beraber sonuçları ağır bir hastalıktır.

Diş Kaybı: Diş eti hastalıklarına ve özellikle çekilmesine bağlı olarak yetersiz kemik yoğunluğu nedeniyle dişler sallanmakta ve yerinden çıkmaktadır. Bu boyutlara erişen rahatsızlıkların tedavisi bazen telafi edilememektedir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğinin yöntemi ve süresi; diş taşlarının boyutu, diş eti rahatsızlığının

bulunup bulunmaması, varsa rahatsızlığın derecesine göre değişmektedir. Hastanın eğer çok ileri seviyede diş eti rahatsızlığı yoksa diş taşı temizliği kavitron adı verilen ultrasonik cihazlar ya da el aletleriyle yapılmaktadır. Daha sonra özel bir fırça yardımı ile veya son zamanlarda kullanılan “airflow”yöntemi ile polisaj yapılarak renklenmeler giderilmekte ve dişler parlatılmaktadır. “Airflow” yöntemi özellikle çay, kahve ve sigara tüketiminden doğabilecek renklenmelerin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Diş ve diş eti altındaki tüm diş taşları tek tek temizlenir ve kaldırılır. Bazı durumlarda hastaya cerrahi müdahale gerekebilir. Bu işlem türüne ise küretaj denilir. Daha fazla diş taşının ve ağız içi probleminin olduğu bu işlem tipinde seans süresi artmakta ve yapılacak işlem değişmektedir.

Diş Temizleme İşlemi Acıtır mı?

Diş taşı temizliği acı veren bir işlem değildir. Anestezi altında olmadan yapılan temizlik işleminde çok ufak sızlamaların dışında hastanın canını yakacak herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. İleri boyutlu hastalarda yapılan işlemlerde de zaten anestezi kullanıldığı için kişi herhangi bir ağrı ve acı hissi duymamaktadır.

Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

Temizlik sonrasında hastanın rahatlayan diş etlerinde soğuk ve sıcağa karşı kısa bir süreliğine hassasiyetoluşabilir. Buda iyi bir ağız hijyeni sayesinde engellenir. Diş taşı temizliği yapılırken kullanılan hiçbir ekipmanın dişleri aşındırıcı veya diş etine zararvericibir özelliği bulunmaz. Diş taşı temizliği son derece faydalı ve diş etlerini rahatlatan bir tedavi yöntemidir.

Diş Beyazlatma ve Diş Temizletme Arasındaki Fark?

Diş beyazlatma işlemi diş üzerine sürülen beyazlatma jeli sayesinde dişlerin renginin 3-4 tona kadar açılması işlemidir. Dişin birtakım sebeplerle sahip olduğu sarımtırak veya koyu rengin giderilmesi için uygulanır. Diş taşı temizliği ise diş üzerindeki tartarların alınması ve lekelerin temizlenmesi için yapılmaktadır.

Evde Diş Taşlarından Kurtulmak Mümkün Müdür?

Evde diş taşlarından kurtulmak söz konusu değildirancak diş taşını engellemek için iyi bir ağız ve diş hijyeni sağlamak tabi ki mümkündür. Diş taşı temizliği yapmak için dışarıdan bakınca görülmeyen diş eti ceplerinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu tarz işlemlerin evde gerçekleştirilmesi olanaksızdır.