Diş İmplantları, eksik olan dişlerin yerine, fonksiyon ve estetiği yeniden sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen doku dostu titanyumdan yapılmış; küçük silindir şeklinde, vidaya benzer görünümdeki materyallerdir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkânı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.İmplantlar diş kökü gibigörev yaparlar.

Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine, sabit protezleryapabilmek de mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleri de implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.

İmplantın Avantajları

 • Daha iyi çiğneyebilmeyi sağlar.
 • Daha iyi bir estetik görünüm
 • Ataşehir implant tedavisi

 • Köprü ve sabit protezlereoranla çevre dokular daha sağlıklı olarak korunur.
 • Bütün dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanan hareketli protezlerdeyaşanabilecek tutuculuk sorunu giderilmiş olur ve bu hastalara sabit protez yapma şansı doğar.
 • Dişlerinin bir kısmını kaybetmişhastalara yapılacak olan hareketli protezlerde kullanılacak kroşelerin (kancalar) oluşturduğu çirkin görüntüden kurtulunur ve daha estetik ve fonksiyonel bir sonuç doğar.

İmplantlar bazı sağlık problemleri dışında, tek diş kaybı, birden fazla diş ve bütün dişlerin eksikliği (total dişsizlik) gibi durumlarda yapılabilir. İmplantın sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için öncelikle implantın uygulanacağı bölgede radyolojik ve klinik incelemeler yapılır. Bölgedeki kemik yoğunluğu ve komşu anatomik bölgelerin durumu incelenerek implant yapımının uygun olup olmadığına karar verilir.

Bölgesel uygunluk dışında; implant yapımını etkileyen diğer durumlar şunlardır;

 • Sigara tüketimi fazla olan hastalarda implant;

Sigara, karbonmonoksit ve toksik etkilere bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesiniolumsuzyönde etkileyebilir. Yara iyileşmesini geciktirme ve kanlanmayı azaltması gibi olumsuz etkileri de vardır. Bu durumda doktorunuz onaylarsa İmplant öncesi ve sonrası sigara kullanımını azaltarak implant yapılabilmektedir.
Not:Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önceve tedavi olduktan sonra 1 aykadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir.

 • Şeker hastalarında implant;

Kontrol altında olmayandiyabet hastalarında implant yapımı riskliolabilmektedir. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla birlikte enfeksiyon riski artmaktadır. Kandaki şeker düzeyi kontrol altında olanhastalara implant yapılabilmektedir.İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra şeker hastaları için ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir. Diyabet hastaları periyodik diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır.

 • Kalp rahatsızlığı olan hastalarda implant;

Kalp rahatsızlığı olan hastalarda, kalp doktoru ile konsültasyon yapıldıktan sonra dental implantlar güvenle yapılabilmektedir.

 • Hiper tansiyonu olan hastalarda implant;

Yüksek tansiyonu olan hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki söz konusudur, uyaranlara karşı aşırı tepki verildiğinde diş tedavisi sırasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ve çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Bu sebeple; hipertansiyonlu hastaların diş tedavisine başlamadan önce, kan basıncı ölçümleri yapılmalı doktor konsültasyonu tercih edilmelidir.

 • Kan pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda implant;

Kan pıhtılaşma hastalığı olan hastalarda implant cerrahisi riskli bir işlemdir. Gerekli doktor konsültasyonları yapılmalıdır.

İmplant tedavisi, dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi diş hekimliğinde uygulanan tedavilerdeki gibi lokal anesteziveya hastanın isteği doğrultusunda sedasyon(uyku hali) altında yapılır. Tedavi esnasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmemektedir. İmplant uygulaması sonrası planlanan implant üstü porselenler, hareketli protezler birkaç seanslık ölçü işlemi sonrası hasta ve hekim beğenisine göre tamamlanmaktadır.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

İmplant cerrahisine klinik ortamında, lokal anestezi yapılarak başlanmaktadır. Lokal anesteziye ek olarak, birden çok işlemin aynı anda yapıldığı durumlarda, cerrahi işlemden endişe duyan hastalarda veya cerrah tarafından tercih edilen zamanlarda sedasyon işlemi uygulanabilmektedir.

Anestezi işleminden sonra, implant yapılacak olan bölgede diş eti açılarak çene kemiğine küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilerek implantın yerleştirileceği forma uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi sayesinde kemik üzerinde oluşacak travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidalanarak yerleştirilir. İmplantların yerleştirilmesinden sonra bölgedeki osseointegrasyonun oluşması için (implantın çene kemiği ile bütünleşmesi) ve yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine kapak görevi gören koruyucu vida yerleştirilir. Açılan dişeti dikilerek kapatılır ve birkaç aylık bekleme sürecine geçilir.

Birkaç ay sonra, koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine iyileşme başlığı yerleştirilir. Bu başlık, dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar. Dişeti şekillendikten sonra protetik işlemler yapılır ve geçici yapı kalıcı kuronla (porselen ya da zirkonyum diş) değiştirilerek tedavi tamamlanır.

Diş Çekiminden Sonra Ne Zaman İmplant Yapılır?

İmplant; uygun vakalarda diş çekimi ile aynı seansta, diş çekimini takiben 4-8 hafta aralığında, 12-16 hafta sonrasında ve klasik olarak alt çene diş çekimini takiben 2 ay, üst çene diş çekimini takiben 3 ay sonra uygulanabilir.

İmplant cerrahisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

 1. Operasyondan en az 3 saatsonraya kadar hiçbir şey yenmemelidir.
 2. Çekimden sonra ağzınıza yerleştirilen tamponu sıkı bir şekilde 60 dakika ısırın.
 3. Kesinlikle tükürmeyinve yara bölgesini tahriş etmemeye özen gösterin. Mümkün oldukça konuşmaktan kaçının.
 4. Operasyondan 3 gün sonraya kadar kesinlikle sigara içmeyin.Sigara iyileşmeyi bozduğu gibi kanamanın da durmamasına neden olacaktır.
 5. Cerrahi işlem sonrasında tercihen dinlenin. Başınızın altına birkaç yastık koyarak başınız yukarda kalacak şekilde yatın.
 6. Sızıntı şeklinde kanama bir müddet devam edebilir. Eski tamponu çıkarıp yerine yeni tampon yerleştirerek 20 dk.Isırın. Bu 3-4 kere tekrar edilebilir.
 7. Dikiş yerlerini özellikle dil ile tahriş etmemeye dikkat edin. Mutlaka 7-10 gün sonra dikişlerinizi aldırmaya gelin.
 8. Eğer kontrole çağrıldıysanız randevunuza mutlaka geliniz.

Ağız Hijyeni

 1. Operasyondan sonra 12 saat ağız gargarası kullanmayın.
 2. 12 saat sonra her yemekten sonra bir su bardağına yarım çay kaşığı tuz karıştırarak gargara yapmaya başlayın. Bu işlem iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 3. Operasyon bölgesinde daha dikkatli ve nazik davranmak kaydıyla düzenli olarak diş fırçalamanıza devam edin.
 4. Yemeklerden sonra ıslak tamponlarla dikişlerin üzerini temizleyerek yemek artıklarının birikmesini önleyin.
 5. İmplant operasyonu sonrasında hastalarımızın ağız bakımına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Diş fırçalama, ara yüz fırçaları, diş ipleri ve ağız duşu kullanılması önerilmektedir.

Şişlik Oluşumu

Operasyondan sonra şişlik veya morarma görülebilir. İlk gün ağız dışından çekim yapılan tarafa 10 dk. buz torbası uygulanması ve sonrasında 5 dk. beklemek; şişlik miktarını en aza indirgeyecektir. Şişlik 1 hafta içinde ortadan kaybolacaktır. Oluşan morarmalar ise 7-10 gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

İlaç Alımı

 1. Aspirin kanamayı arttıracağından; eğer ağrınız olursa aspirin olmayanağrı kesiciler almanız önerilir.
 2. Bir enfeksiyon gelişimine önlem olarak antibiyotik verilebilir.
 3. Bütün ilaçları önerilen dozlarda önerilen sürede size verilen direktiflere uygun olarak kullanın.
 4. Antiseptik özellikli ağız gargaraları ağızda 3-4 dakika bekletilmeli, ardından su ile çalkalanmamalıdır.

Diyet

 1. Daha çok sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenin. Karbonatlı, asitli, çok sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 2. Kesinlikle alkol almayın.
 3. Çekim yapılan tarafta çiğneme yapmaktan kaçının.
 4. Birkaç gün içinde eski beslenmenize geri dönebilirsiniz ancak bol sıvı almaya dikkat edin.

İmplant Yerleştirildikten Sonra Bekleme Süresi

İmplant yerleştirilen bölgeye, kemiğin yapısına ve işlemler sırasında destekleyici ek cerrahi işlemlerin varlığına bağlı olarak yapım süreci değişir. Kemik yapısı uygun ise ortalama 3-4 ay içinde bitirebildiğimiz gibi ihtiyaç halinde 9 aya varan işlem ve bekleme süresi gerekebilir.

İmplant Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Kriterler Nelerdir?

İmplant cerrahisinde başarı şansı %90’dan fazladır. Bu tip implantlar başarısız olursa bu cerrahi işlemden sonraki ilk bir yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu süreden sonra her yıl implant başarısızlık oranı %1’e düşmektedir. Cerrahi sırasında travma, implant çevresinde enfeksiyon, sigara kullanımı gibi kemik ve dişetine kan akışını engelleyerek implantın kemik çevresine entegrasyonunu azaltacak durumlar, implantın başarı şansını etkileyebilir.

Başarıyı etkileyecek diğer faktörler;

 • Uygulayıcının (cerrahın) tecrübesi ve el yeteneği,
 • Uygulanan implantın kalitesi,
 • Hastanın kemik miktarı ve kalitesi,
 • Hastanın ağız bakımı ve sistemik durumu,
 • İmplantın üzerine uygun protez yapılmasıdır.