Sedasyon, diş tedavileri esnasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, endişe,korku ve mide bulantısını ortadan kaldırmak amacıyla genel anestezi uzman ve teknikerlerinin yapmış olduğu derin uyku olarak da adlandırılan işlemin adıdır.

Uyku durumda olan hasta, sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini de kolaylaştırır. Dental fobiyi yok eder, ağrı algısını ortadan kaldırır.

GENEL ANESTEZİ

Genel anestezi ameliyathane ortamında ve anestezi doktoru kontrolünde hastanın, verilen ilaçlar etkisiyle bilinç kaybı yaşaması durumudur. Hasta yapılan işlemle ilgili hiç bir şey hatırlamaz. Sedasyon tekniği ile arasındaki fark sedasyonda hasta yarı bilinçlidir.

Diş hekimliğinde genel anestezi en çok korku, anksiyete ve ileri cerrahi işlem gerektiren durumlarda uygulanmaktadır.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Hasta sedasyonun düzeyine göre sözlü komutlara veya tekrarlayan uyaranlara cevap verebilir ve kendi kendine solunum yapabilirken genel anestezi de solunumu kendi yapamaz ve bilinci kapalıdır.

Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmektedir. Genel anestezi işlemlerinde ise solunum cihazlara bağlı olan borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Solunum işlemi için hastalara damar yoluyla verilen kas gevşetici ilaçlar hastanın geç uyanmasına sebep olur.

Sedasyon işlemlerinde ise hasta işlem bitiminde, çok kısa sürede kendine gelebilmektedir. Kan yoluyla sistemik dolaşıma her hangi bir ilaç girmemekte, sadece gazla (koklayarak) hasta uyutulmaktadır. Hastalar için son derece konforlu ve rahat uygulanabilen bir yöntemdir.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Diş hekimi korkusu, iğne fobisi ileri derecede olan hastalara Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalara Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalara Çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hastalara uygulanabilir.