Maksiller sinüs üst çenenin hemen üzerinde, azı dişlerine yakın bir bölgede yer alan hava boşluklarıdır. Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üstünde yer alan sinüsler aşağıya doğru sarkarak üst çene kemiğinin incelmesine neden olabilir. İnce kemik, kaybedilen dişlerin yerine implant tedavisi yapılacaksa sorun oluşturur. Bölgedeki kemik miktarını arttırmak amacıyla sinüs tabanının cerrahi olarak yükseltilmesi işlemine sinüs lifting adı verilir.

Sinüs lifting işlemi sayesinde eksik olan kemik dokusunda, yerleştirilecek implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılır ve kişiye implant uygulama şansı olur.

Sinüs Lifting Ameliyatı

Sinüs lifting işlemi sıklıkla lokal anestezi altında diş hekimi koltuğunda gerçekleştirilen
bir prosedürdür. Kaldırılmak istenen sinüs bölgesine o bölgedeki dişeti ağız içerisinden açılan küçük bir pencere vasıtasıyla ulaşılır. Sinüsün içini kaplayan sinüs membranı istenen seviyeye yükseltildikten sonra oluşturulan boşluğa kemik tozu ve greftleme yapılıp o bölge dikişle kapatılır.

Sinüs Lifting Sonrası

  • Sinüs lifting işlemi sonrası yara yerini korumak adına ilk 24 saat diğer tarafla yemek yenmelidir.
  • İşlemi takiben 2 saat süre ile bir şey yiyip içmemeli, sonrasında ise ılık ve yumuşak şeyler yenmelidir.
  • Sinüs kaldırma işleminden sonra basınçla burun temizliği yapmaktan kaçınılmalıve ağız açık hapşırılmalıdır.
  • En az 12-24 saat süre ile sigara içilmemelidir.
  • 48 saat içine sızıntı şeklinde kanama olması, ağzınızda kan kokusu ya da kan tadı hissedilmesi doğal olmakla birlikte şüphelenilen her durumda doktorunuza başvurunuz.
  • Cerrahi işlemden sonra şişlik olması normaldir. İlk 24 saat içinde buz torbası aracılığı ile dışarıdan operasyon bölgesine soğuk kompresuygulanmalıdır.
  • Doktorunuz tarafından size önerilen ilaçlar zamanında, aksatmadan ve anlatılan şekliyle kullanılmalıdır.
  • Dikişler operasyon gününü takiben 7. gününde aldırılmalıdır.
  • Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç aspirin dahil kullanılmamalıdır.
  • Sinüs lifting işleminden sonra beklenmeyen bir kanama, şişlik ve ağrı olması halinde doktorunuza başvurunuz.

İmplant Yapılma Zamanı

Sinüs lifting operasyonunu sırasında implantlarınız yerleştirilebileceği gibi implant yerleştirme işlemi sinüs lifting işleminden 2-3 ay sonraayrı bir operasyonla da olabilir. Bu seçimi ayrıntılı inceleme sonucu kaybedilen kemik miktarı, hacimlendirilen kemik miktarı, sinüs lifting ameliyatı tekniği, yükleme yapılacak bölgenin uzunluğu, implant sayısı, uzunluğu ve çapı belirler.