SIK SORULAN SORULAR!

Diş ipi kullanmalı mıyım? Diş ipi dişlerime zarar verir mi?

Diş fırçası ve diş macunu ile yapacağımız ağız ve diş temizliğinde bakterilerin ve zararlı organizmaların yalnızca %70’i kadarını temizleyebiliriz. Geri kalan %30’luk kısmı, dişlerimizin arasına giremeyen diş fırçaları temizleyemez. Bu nedenle diş ipi kullanarak ağız ve diş sağlığını tamamlamamız önemlidir. Dişlerinize sadece diş ipini yanlış kullanmanız zarar verebilir. Size uygun olan diş ipi ve diş ipinin doğru kullanımı için diş hekiminize danışmanız önemlidir.

Dişlerimi Fırçalarken Neden Kanıyor?

Tahmin edebileceğiniz üzere dişleriniz fırçalama esnasında veya diğer vakitlerde kanaması olumlu bir durum değildir. Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi kanamadır ve sağlığınız için kanamayı fark ettiğiniz anda diş hekiminize danışmanız sizin çok önemlidir. Bakteri, plak, tartar vb. sebeplerden kaynaklanan bu kanamanın tedavisini öncelikli olarak yaptırmadığınız takdirde dişinizi ve hatta dişlerinizi kaybetme riskiniz vardır.

Çok Fazla Çay ve Kahve Tüketiminin Dişlere Zararı Nedir?

Fazla çay ve kahve tüketiminin dişlere başlıca zararı dişlerde oluşturduğu renklendirmelerdir. Bu renklenmeleri engellemek için, çokça çay ve kahve tüketiyorsak ağız ve diş temizliğimizi de çok düzenli bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Günde 2 defa en az 2 dakika boyunca dişlerimizi doğru bir yöntemle fırçalamak dişlerimizin lekelenmesi önleyebilir. Eğer lekelenme için geç kalındıysa, çay ve kahve tüketiminden kaynaklanan bu renklenmeler diş beyazlatma uygulaması ile giderilebilir.

Diş beyazlatmak zararlı mıdır?

Diş taşı temizletmek zararlı olmadığı gibi aksine diş ve ağız sağlığımız için yararlıdır. Diş taşı temizlemeye yönelik herhangi bir zarar saptanamamakla beraber dişlerimizin güçlenmesi ve çürük, diş hassasiyeti gibi problemlerin engellenmesi için 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Ağız Kokusunun Nedeni Nedir?

Dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçalasanız bile ağız kokusu problemi yaşayabilirsiniz. Ağız kokusunun en büyük sebepleri olarak ağız içi enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti rahatsızlığı ya da diş çürüklerini gösterebiliriz. Ağız kokusu problemi bu rahatsızlıklardan birinin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yine bir takım diyabet gibi sistemli hastalıklarda ağız kokusu meydana gelmektedir. Bu nedenle diş hekiminiz tarafından kontrol edilmeli ve kokuyu gidermek adına tedaviye başlanması gerekebilmektedir.